Andrzejki ?‍???‍??to jedna z najbardziej popularnych w Polsce tradycyjnych okazji do hucznych imprez. Wiecie skąd wziął się ten zwyczaj
Poprawnie Andrzejkami nazywamy wieczór ???w dzień przed imieninami Andrzeja, które obchodzimy 30 listopada. Pierwsze literackie świadectwa na temat tego wydarzenia mają pochodzić jeszcze z XVI wieku. Imieniny Andrzeja to także i przede wszystkim dzień świętego Andrzeja, pierwszego apostoła. Miał on być według Biblii, tak samo, jak św. Piotr, rybakiem ????. Nie wiadomo, jaki dokładnie ma to związek ze zwyczajem wróżenia. Pierwotnie wróżby andrzejkowe przeznaczone były tylko i wyłącznie dla niezamężnych kobiet i miały charakter czysto matrymonialny. Mężczyźni wróżyli na temat przyszłej żony wcześniej, w nocy z 24 na 25 listopada, w czasie tak zwanych Katarzynek, czyli w wigilię dnia św. Katarzyny Aleksandryjskiej.
Najczęściej spotykanym sposobem wróżenia w Andrzejki jest lanie roztopionego wosku. AZPOwscy uczniowie lali strumień wosku przez otwór w kluczu do drzwi. Wosk zastygał w wodzie, a uczestnicy wróżb z kształtu, jaki przybierze po ostygnięciu, próbowali odczytać przyszłość.
Historia podaje, że istniały także inne formy wróżenia w Andrzejki. Jedną z nich było losowanie drobnych przedmiotów, inną podawanie psu placków lub pierożków i obserwowanie, smakołyk której z dziewcząt zwierzę zje pierwsze. Oczywiście miało to ustalić, która z uczestniczek zabawy pierwsza wyjdzie za mąż.

  • 1_02.png
  • 2_04.png
  • 3_06.png
Akademicki Zespół Placówek Oświatowych
Fijewo 85, 14-260 Lubawa
NIP: 744 169 27 52
REGON: 368041867
tel. 575 - 141 - 005
email: akademickizespol@gmail.com
www.szkolalubawa.pl
www.przedszkolelubawa.pl
www.zlobeklubawa.pl
@AZPO
@Szkola_Lubawa