Biblia Gutenberga - przełomowa księga w dziejach Europy
Koło historyczne/ Dariusz Paczkowski
??????????????????????
Genialnie prosty wynalazek Gutenberga gwałtownie zmienił kształt kultury europejskiej. Zaczęła się epoka czytelnictwa ze wszystkimi jego konsekwencjami: psychologicznymi, intelektualnymi i społecznymi.
30 września 1452 Johann Gutenberg wydrukował pierwszą w świecie chrześcijańskim książkę - Biblię Gutenberga. Dzieło to znajduje się na liście najważniejszych dokumentów w dziejach ludzkości UNESCO.
Książka długo była towarem luksusowym. We wczesnym średniowieczu przykuwano ją łańcuchem do stołu. Pozwolić sobie na nią mogli tylko książęta, wielcy biskupi, kardynałowie. Podejmowano próby druku. Przygotowywano całe tablice, które można było powielić kilka razy. Jednak wykonanie specjalnej tablicy i sam druk był bardzo kosztowny. Na czym polegał wynalazek niemieckiego rzemieślnika?
Tego i innych ciekawych informacji możecie dowiedzieć się na kole historycznym, prowadzonym przez Pana Dariusza Paczkowskiego, nauczyciela historii.
Zapraszamy w poniedziałek i wtorek, godz. 14.35-15.20