WIELKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH w AZPO!

“Ile języków znasz, tyle razy jesteś człowiekiem”

26 września to dzień, w którym Rada Europy chce zachęcić 800 milionów Europejczyków z 47 krajów do nauki języków obcych.

W kalendarzu roku szkolnego aż roi się od świąt, które uczniom i nauczycielom dają szansę rozwinąć skrzydła, potrenować kreatywność, pouczyć się inaczej niż w ławce, stanąć do konkursów i przekonać się, jaką frajdą może być nauka. Dnia 26 09.2017 roku na terenie AZPO świętowaliśmy Europejski Dzień Języków. Uczniowie LO mieli okazję wykazać się swoją kreatywnością pracując w grupach oraz parach komunikując się w języku angielskim i opowiadając o swoich członkach rodziny . Graliśmy także w gry językowe, które zaangażowały uczniów do pracy nie tylko nad komunikacją językową, ale także szlifowaniem zdobytej do tej pory wiedzy odnośnie poprawnej gramatyki. Ćwiczenia odbywały się w miłej i przyjaznej atmosferze.

Podstawowe cele Europejskiego Dnia Języków to:

1.                 ukazanie opinii publicznej znaczenia uczenia się i nauczania  języków, jak również  konieczności urozmaicania oferty językowej w celu szerzenia idei  wielojęzyczności oraz porozumienia pomiędzy różnymi kulturami;

2.                 promowanie różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować;

3.                 propagowanie uczenia się języków przez całe życie: zarówno  w szkole, jak i poza nią,  w  celu kontynuacji nauki, jak i na potrzeby kariery  zawodowej, zwiększenia mobilności czy też dla własnej przyjemności lub udziału w wymianie międzynarodowej.

W AZPO uczymy się języka niemieckiego, hiszpańskiego i angielskiego.

JĘZYK ANGIELSKI

Bez znajomości języka angielskiego wyjazd za granicę może okazać się sytuacją stresującą, zamiast być wypoczynkiem. Nieznajomość podstawowych zwrotów uniemożliwia zapytanie o drogę czy nawet zrozumienie komunikatów na lotnisku. Poszukiwanie pracy bez podstawowej znajomości języka także jest skazane na niepowodzenie - nawet jeśli poszukiwane jest tylko zajęcie sezonowe, a pomocą służą znajomi za granicą.

Nauczyciele języka angielskiego: Rosemary Wiśniewski, Anita Witkowska-Szczepańska, Daria Bendelewska.

Koło języka angielskiego odbywa się: środa; godz. 11.40-12.25, sala językowa

JĘZYK NIEMIECKI

Wbrew powszechnej opinii niemiecki nie jest trudnym językiem, a korzyści z jego znajomości są nieocenione! Posługują się nim nie tylko nasi zachodni sąsiedzi ale również mieszkańcy Austrii, Szwajcarii, Luksemburga czy Liechtensteinu.

Nauczyciel języka niemieckiego: Jan Szczypski

Koło języka niemieckiego odbywa się: wtorek, godz. 13.45-14.30 (p. podstawowy); 14.35-15.20 (p. zaawansowany)

JĘZYK HISZPAŃSKI

To jeden z najbardziej powszechnych języków na świecie! Najwięcej posługuję się nim w Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, Europie oraz Zachodniej Afryce. Warto się uczyć języka hiszpańskiego, ponieważ mówi nim wiele osób na całym globie! W dodatku język hiszpański jest  przyjemny, prosty i melodyjny. Uczniowie bardzo chętnie się go uczą oraz szybko przyswajają! Wybór nauki języka hiszpańskiego to strzał w 10! Same korzyści płyną z nauki języka hiszpańskiego, a przede wszystkim to, że znajomość tego języka wyróżni każdego ucznia w przyszłości na rynku pracy.

Nauczyciele języka hiszpańskiego: Sandra Kwaśniewska, Rosemary Wiśniewski

Koło języka hiszpańskiego odbywa się:

Czwartek, godz. 11.40-12.25 (I-III), sala językowa

Czwartek, godz. 12.45-13.30 (IV-VI), sala językowa

Wtorek, godz. 7.30-8.15 (LO), sala językowa

ZASADY NAUKI JĘZYKÓW OBCYCH

·         Używaj wyobraźni - konstruuj jak najwięcej skojarzeń dotyczących słówek.

·         Bądź systematyczny – powtarzaj, powtarzaj i jeszcze raz powtarzaj.

·         Wykorzystaj żółte karteczki- wypisz słówka- przyklej wszędzie gdzie jest to możliwe, na meblach, ścianach itp...

·         Ucz się słówek poprzez ich definicje w języku obcym.

·         Ucz się słówek razem z przykładowymi zdaniami, w których znajdują zastosowanie, tak aby poznać kontekst ich stosowania i łatwiej je skojarzyć.

·         Wypisuj sobie synonimy słówek i wyrażeń w języku obcym. Im więcej synonimów tym lepiej.

·         Poproś rodzica, dziewczynę, chłopaka, przyjaciela- aby regularnie Cię przepytywał ze słówek.

·         Słuchaj zagranicznego internetowego radio w tle.

·         Oglądaj filmy w języku obcym.

·         Regularnie odwiedzaj portale zagranicznych gazet. Poświęć się lekturze tego, czym się interesujesz.

·         FISZKI. Przygotuj sobie karteczki ze słówkami i ucz się ich w autobusie lub podczas przerw w szkole. Wgraj do swojej komórki teksty lub piosenki w języku, który chcesz opanować i słuchaj ich często.

·         Kup książkę ulubionego autora w obcym języku wraz z audiobookiem.

·         Wierz w to, że szybko możesz opanować język, którego się uczysz.